ТЕСТИ ЗАГАЛЬНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ У НАЦІОНАЛЬНИХ СИСТЕМАХ ВСТУПНИХ ІСПИТІВ ДО ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ:СВІТОВИЙ ДОСВІД І УКРАЇНСЬКИЙ КОНТЕКСТ
Анотація
Значимість задачі відбору студентів до вищих навчальних закладів постійно зростає і набуває надзвичайної ваги у сучасному знаневому, інноваційному суспільстві, оскільки саме людський потенціал, його інтелект перетворюється в основний його ресурс. Успішність держави все більше визначається ефективності її системи освіти, яка готує нові покоління громадян, що забезпечують виживання і лідерство країни у глобалізованому конкурентному світі, крокуючого до суспільства сталого розвитку, що є умовою виживання і прогресу цивілізації.
У системі вступу до вищих навчальних закладів в Україні у 2008 році відбулась радикальна реформа – перехід від вступних іспитів у вищих навчальних закладах до запровадження зовнішнього незалежного оцінювання, яке на даний момент виконує роль головного критерію вступу. Перехід цей готувався упродовж 5 років у рамках спільного проекту Міністерства освіти і науки України й Міжнародного фонду «Відродження» застосовуючи світовий досвід й теорію освітніх вимірювань до українського контексту.
Експеримент з упровадження тестів загальної навчальної компетентності у систему зовнішнього незалежного оцінювання відбувся відповідно до наказу міністерства освіти і науки України від 28.12.2009 р. № 1230 «Про проведення в 2010-2012 рр. експерименту з упровадження тесту загальної навчальної компетентності», в якому визначено загальні календарні терміни проведення апробації й пілотування тестів навчальної загальної компетентності та обсяги учасників експерименту по регіонах і роках і включає в себе 3 етапи:
1. Апробація тесту загальної навчальної компетентності (2010 рік).
2.Пілотування тесту загальної навчальної компетентності на регіональному рівні (2010-2011 навчальний рік).
3. Пілотування тесту загальної навчальної компетентності на державному рівні (2011-2012 навчальний рік).
Тест має дві частини вербально-комунікаційну й логіко-математичну: перша складається з трьох секцій тривалістю по 20 хв. - містить завдання закритого типу (8 завдань вибіркового типу, 3 завдання з короткою відповіддю) та есе - окремої секції тривалістю 30 хв.; друга - з трьох секцій тривалістю по 20 хв. (це завдання закритого типу: з них 8 - вибіркові, 3 - потребують короткої відповіді). Крім того, до ТЗНК входить апробаційна частіша (1 секція тривалістю 20 хв.), мета якої - психометричне опрацювання завдань, використовуваних у наступних тестах (абітурієнт не знає, котра з секцій апробаційна).
Головною метою впровадження тестів загальної навчальної компетентності у систему зовнішнього незалежного оцінювання є вдосконалення системи вступу до вищих навчальних закладів на основі ЗНО: підвищення рівня її ефективності і справедливості. ТЗНК призначений для диференціації учасників тестування за рівнями загальної навчальної компетентності. Упровадження тестів загальної навчальної компетентності сприятиме становленню компетентнісної парадигми системи загальної і вищої освіти.
Метою педагогічного експерименту є упровадження тестів загальної навчальної компетентності у систему зовнішнього незалежного оцінювання, використання якого дасть змогу покращити ефективність системи вступу до вищих навчальних закладів за рахунок використання додаткового критерію відбору, який підвищує прогноз успішності в навчанні (прогностичну валідність тестів ЗНО).
Вочевидь, чим більше критеріїв будуть враховуватись при вступі до вищих навчальних закладів, тим краще можна прогнозувати успішність навчання студента, а значить і здійснювати більш якісний відбір до ВНЗ.
Світова практика показує, що практично немає країн, які б не використовували при вступі до ВНЗ результати національних стандартизованих тестувань. Найпершим з цих країн був Азербайджан, який створив свою систему ЗНО абітурієнтів ще у 1993 році, а Литва проводить ЗНО абітурієнтів з 1997 року.
Дивлячись наперед, можна сказати, що доцільно ТЗНК зробити одним з показників об’єктивності, що буде враховуватися у вищих навчальних закладах України. Впровадження цього тесту гарантуватиме більш якісний відбір, а отже і престижність української вищої освіти.
Посилання
Концепція тесту загальної навчальної компетентності (ТЗНК) випускників загальноосвітніх навчальних закладів // Вісник. Тестування і моніторинг в освіті. —2009. — № 9. — С. 5 — 28
Ляшенко О І. Про концепцію тесту для виявлення здібностей абітурієнтів/ Педагогіка і психологія, 2001 № 4
Пономаренко В.С. Чи можна оцінити здатність особистості до навчання? // Вісник. Тестування і моніторинг в освіті. — 2010. — № 4.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).